:: دوره 2، شماره 2 - ( 9-1395 ) ::
جلد 2 شماره 2 صفحات 18-27 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثر اقدامات اصلاحی و آزمون‌های کنترل کیفی بر کیفیت تصاویر و دز بیمار در آزمون‌های رادیوگرافی
حسین ره انجام، حسین قرائتی ، محمدرضا کاردان، آرش اکبرزاده، بهزاد فسایی
دکتری تخصصی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، hgharaati@yahoo.co.uk
چکیده:   (688 مشاهده)

هدف: بدون تردید بیشترین پرتوگیری مردم از منابع مصنوعی از طریق پرتوشناسی تشخیصی صورت می پذیرد. کمیسیون بین المللی حفاظت رادیولوژیک جهت کاهش اثرات تشعشع دو اصل اساسی بهینه سازی حفاظت و توجیه­پذیری عمل را تعریف می­کند. وقتی یک آزمون رادیولوژی از لحاظ بالینی توجیه پذیر باشد، فرایند تصویربرداری پس از آن باید بهینه سازی شود تا هم اطلاعات تشخیصی لازم فراهم آید و هم دز بیمار در پایین ترین سطح منطقی و دست­یافتنی باشد.

 مواد و روش­ها: ما هفت آزمون رادیوگرافی را بررسی کردیم. ابتدا دز بیمار را اندازه گرفتیم و کیفیت تصاویر رادیولوژی را ارزیابی نمودیم. سپس تعداد و علت فیلم­های باطله را ارزیابی نمودیم. سپس اقدامات اصلاحی اتحادیه اروپا و آزمون­های کنترل کیفی را اجرا نمودیم. سپس مجددا دز بیمار، کیفیت تصاویر رادیوگرافی، تعداد و علت فیلم­های باطله مورد ارزیابی قرار گرفت.

نتایج: کیفیت تصاویر قبل از اجرای اقدامات اصلاحی مناسب نبود. با اجرای اقدامات اصلاحی کیفیت تصاویر رادیوگرافی به شکل معناداری افزایش یافت. پس از اجرای اقدامات اصلاحی تعداد فیلم های باطله و دز بیمار نیز نسبتا کاهش یافت.

نتیجه­گیری: نتایج این مطالعه نشان داد که اجرای یک برنامه هماهنگ بهینه سازی حفاظت پرتویی در رادیولوژی تشخیصی امکان­پذیر است. بعد از اجرای اقدامات اصلاحی در راستای بهینه سازی حفاظت پرتویی، کاهش دز بیمار به همراه کیفیت تصاویر رادیوگرافی قابل قبول و کاهش تعداد فیلم­های باطله حاصل شد. این کاهش دز میتواند موجب کاهش دز تجمعی جامعه و کاهش احتمال سرطان­ها و آثار ژنتیکی در جامعه می­شود.

واژه‌های کلیدی: آزمون‌های رادیولوژی، دز سطح پوست، کنترل کیفی، فیلم‌های باطله، P-Value
متن کامل [PDF 913 kb]   (445 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۴/۱۲/۱۲ | پذیرش: ۱۳۹۵/۶/۱ | انتشار: ۱۳۹۵/۹/۱۸DOI: 10.18869/acadpub.cjhr.2.2.18


XML   English Abstract   Print


دوره 2، شماره 2 - ( 9-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها